Audience targeting. 82 % firm używa danych o odbiorcach reklam

Audience targeting - powody korzystania w kampaniach RTB

Audience targeting – powody korzystania w kampaniach RTB

Aż 82% firm korzystających z RTB używa zewnętrznych danych na temat odbiorców reklamy – wynika z raportu organizacji IAB Polska.

Chodzi tzw. third party data, czyli o dane o użytkownikach pochodzące od innych dostawców, tzw. DMP (Data Management Platforms). Dostawcy danych gromadzą i przetwarzają dane udostępniane przez portale internetowe, serwisy branżowe, tematyczne, społecznościowe czy przez właścicieli poczty elektronicznej.

Jakie dane daje audience targeting?

Przetworzone dane audience pozwalają segmentować użytkowników i przypisywać ich cechy do profili marketingowych, np.:

  • profili demograficznych (wiek, płeć)
  • profili zawodowych (w jakiej branży pracuje, na jakim stanowisku)
  • profili zainteresowań (na jakie tematy czyta artykuły i dyskusje w Internecie)
  • profili intencji zakupowych (jakie kategorie produktów i z jakich branż wyszukiwał lub oglądał w sklepach internetowych)

SPRAWDŹ > Jak wykorzystać audience targeting w Twojej kampanii

Audience targeting, czyli używanie zaawansowanych danych o użytkownikach w kampaniach reklamowych, znacznie zwiększa skuteczność dotarcia reklamy do odpowiednich odbiorców. Dzięki temu reklamodawca nie musi strzelać reklamą na ślepo, lecz zwiększa pewność precyzyjnego kierowania kampanii do konkretnych internautów – ponieważ zna cechy użytkowników (kim są) oraz ich aktualne potrzeby (czym się interesują, czego szukają, co chcą kupić).

Szybko rosnąca dostępność wysokiej jakości 3rd party data powinna przyczyniać się do dalszego wzrostu efektywności działań reklamowych oraz wartości wydatków na RTB.
Artur Banach, współautor raportu IAB Polska i prezes firmy Netsprint

Skorzystaj z naszych profili marketingowych. Zapytaj o wycenę.

Uruchom
Zostaw nam swój e-mail, aby poznać szczegóły oferty
Dziękujemy. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje i przedstawi kompleksową ofertę.

W badaniu przeprowadzonym przez IAB Polska wzięło udział 183 przedstawicieli domów mediowych, sieci reklamowych, wydawców i agencji. Deklaracje dotyczące używania danych audience złożyły firmy korzystające z RTB (Real Time Bidding). Jest to model aukcyjny sprzedaży i zakupu powierzchni reklamowej w internecie.

Audience targeting – powody korzystania z danych

Przebadane przez IAB Polska firmy realizujące kampanie reklamowe w RTB, podawały kilka powodów używania danych od innych dostawców (third party data).

Dwa najczęstsze powody wykorzystania audience targetingu to: pewność dotarcia z reklamą do odpowiedniej grupy użytkowników (51% głosów) oraz wzrost konwersji na sprzedaż, czyli CR – conversion rate (47%).

Około 1/3 podawanych powodów dotyczyło wzrostu efektywności kampanii mierzonej za pomocą CTR (procentowego wskaźnika wykonanych kliknięć w reklamy w stosunku do wyświetlonych odsłon kampanii) oraz wyższą jakość ruchu generowanego na stronie (np. dłuższy czas zaangażowania).

25% wskazań dotyczyło wzrostu wartości klienta (wyższa wartość zakupów lub wybór droższych usług przez użytkowników).

– Szybko rosnąca dostępność wysokiej jakości 3rd party data powinna przyczyniać się do dalszego wzrostu efektywności działań reklamowych oraz wartości wydatków na RTB – zauważa Artur Banach, współautor raportu IAB Polska i prezes firmy Netsprint, która jest właścicielem polskiej platformy DMP Netsprint Audience.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *