Dane w reklamie programmatic – raport IAB Europe

IAB Europe opublikowało obszerny raport na temat sposobów i korzyści korzystania z programmatic, czyli zautomatyzowanego modelu zakupu reklamy internetowej. Jednym z autorów publikacji jest Artur Banach, CEO Grupy Netsprint.

Zautomatyzowany model zakupu reklamy to już mainstream – tylko 13% dużych europejskich reklamodawców i 8% wydawców nie korzysta z tej technologii. Reklama internetowa w modelu programmatic nie może istnieć bez danych. Kampanie w tym modelu realizowane są przede wszystkim w oparciu o dane na temat użytkowników, co zapewnia im wysoką skuteczność w dotarciu do właściwych odbiorców reklamy i tym samym zwiększa prawdopodobieństwo konwersji.

POBIERZ RAPORT

Każda interakcja reklamodawcy z klientem na ścieżce zakupowej generuje dane. Ze względu na to, że coraz większa część tej ścieżki dzieje się online i w kanałach, których efektywność stosunkowo łatwo mierzyć, gromadzone są coraz większe ilości danych, a marketerzy mogą użyć ich w celu poprawy doświadczeń klienta i zwiększenia marketingowego ROI. Opublikowany przez IAB Europe white paper skupia się na danych typu audience, opisujących jednostki za pomocą różnych cech (demografia, profil zawodowy, zainteresowania, intencje zakupowe, miejsca, w których przebywa, urządzenia, za pomocą których łączy się z internetem), ale bez danych osobowych.

Co zawiera raport Using Data Effectively in Programmatic ?

Poradnik IAB Europe zawiera praktyczne porady dla reklamodawców i wydawców, jak efektywnie korzystać z danych w programmatic i stworzyć własną skuteczną strategię korzystania z danych. Omawia rodzaje danych (first party, second party i third party data) i opisuje, jakie korzyści i potencjalne ryzyka niesie za sobą ich użycie. Przedstawia case studies reklamodawców z różnych branż.

Znajdziecie tam także przykłady, jak łączyć poszczególne rodzaje danych w segmenty, które będą wykorzystywane w kampanii. Na przykład możemy uzyskać duży wzrost efektywności przekazu do danego użytkownika, który był już na naszym serwisie jest możliwe dzięki łączeniu danych 1st party (własnych) z 3rd party (np. demograficznych) – pochodzących z platformy DMP (Data Management Platform).

  • <użytkownik był na serwisie produktowym już dwa razy w ciągu ostatnich trzech tygodni (dane 1st party z serwisu produktowego)> ALE NIE <kupił produktu online (dane 1st party ze strony z podziękowaniem za zakup)> I <poszukuje produktu z danej kategorii (co wiemy z danych zewnętrznych o intencjach zakupowych, czyli 3rd party)>

Jakie rodzaje danych są wykorzystywane najczęściej?

Z badań własnych Netsprinta przeprowadzonych na platformie DMP Netsprint Audience wynika, że reklamodawcy coraz chętniej inwestują w kampanie targetowane w oparciu o dane: wydatki wzrosły o 180% w porównaniu do ubiegłego roku. Najchętniej kupowane do kampanii segmenty danych to:

  • demografia – segmenty: użytkownicy w wieku 25-34 lata, kobiety 18-24 i mężczyźni 25-34. dmp-netsprint-audience-najczesciej-kupowane-dane-demografia
  • zainteresowania: rodzina i rodzicielstwo, sport i biznesdmp-netsprint-audience-najczesciej-kupowane-dane-zainteresowania
  • intencje zakupowe: produkty dla dzieci, zdrowie i uroda, kupujący w internecie.dmp-netsprint-audience-najczesciej-kupowane-dane-intencje-zakupowe

pobierz raport
Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *