Programmatic marketing – raport IAB Europe 2015 [PDF]

Road to Programmatic - IAB Europe White Paper

IAB Europe opublikował raport – poradnik na temat programmatic marketingu. Pomaga on reklamodawcom, agencjom i wydawcom formułować strategie i dobierać narzędzia do obsługi reklamy programowanej.

To pierwszy tak kompleksowy raport – poradnik IAB Europe na temat programmatic marketingu, czyli automatycznej sprzedaży i zakupu reklamy internetowej. Raport, pod tytułem „IAB Europe Road to Programmatic White Paper„, czyli „Droga do Programmatic – Biała Księga IAB Europa„, ma 80 stron i został opublikowany jako pdf do pobrania. Poradnik napisany jest po angielsku.

pobierz raport

Raport – poradnik przygotował zespół ekspertów i praktyków z czołowych firm branży programmatic marketingu w Europie (m.in. comScore, MediaCom, nugg.ad, Yahoo!). Jedynym polskim autorem poradnika jest prezes Netsprinta Artur Banach. Wszyscy autorzy są członkami IAB Europe Programmatic Trading Commitee, czyli komitetu ds. rynku programmatic który działa przy IAB Europe.

Road to programmatic – dla kogo raport

Biała księga IAB Europe „Droga do programmatic” to praktyczny i użyteczny poradnik przeznaczony dla obu stron uczestniczących w procesie programmatic – dla strony sprzedażowej (wydawcy i właściciele serwisów internetowych emitujący reklamę), jak i dla strony zakupowej (reklamodawcy, agencje reklamowe, domy mediowe).

Road to programmatic – pobierz raport

„Road do programmatic ma na celu pomóc firmom w wyborze strategii programmatic. Skupia się na analizie decyzji, z którymi mierzą się reklamodawcy, agencje i wydawcy chcący wiedzieć więcej o strategii reklamy programowanej. White paper przekazuje wskazówki ekspertów rynkowych z zakresu danych, technologii, modeli operacyjnych i innych zagadnień, które wpływają na ryzyko i sukces w działaniach programmatic.

Marie-Clare Puffett, koordynator ds. badań i marketingu, IAB Europe

Scenariusze podejmowania decyzji w procesie programmatic

Poradnik w formie przejrzystych wykresów prezentuje drzewa decyzyjne dla podmiotów kupujących i sprzedających reklamę.

Programmatic buying - drzewo decyzyjne

Drzewo decyzyjne w programmatic buying. Źródło: IAB Europe

Dzięki temu reklamodawcy łatwiej określą strategię reklamy programowanej i wybiorą odpowiednie dla siebie:

 1. Produkty programmatic. Kiedy w reklamie programowanej użyć kampanii brandingowej, kiedy retargetingu czy audience buyingu.
 2. Usługi programmatic. W jakich sytuacjach do obsługi kampanii programmatic wynająć agencję lub agencyjny tranding desk, w jakich sięgnąć po niezależny tranding desk lub po dostawców technologii.
 3. Działania własne. Kiedy warto samodzielnie kupować reklamy w modelu automatycznym i w jaki sposób to robić,: budując własny zespół, kupując licencję na technologię lub tworząc technologię samodzielnie.

Analogiczne drzewo decyzyjne dla wydawców pokazuje strategie sprzedaży reklam w modelu automatycznym.

Wypróbuj kampanię w RTB do nowych użytkowników

Sprawdź
Zostaw nam swój e-mail, aby poznać szczegóły oferty
Dziękujemy. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje i przedstawi kompleksową ofertę.

Reklama programowana – jak wybierać narzędzia

Raport „Road to Programmatic” IAB Europe szczegółowo opisuje modele działania w programmaticu, zależne od modelu biznesowego firmy oraz tego, kto dostarcza rozwiązanie programmatic.

Strategie programmatic – pobierz raport

Poradnik podpowiada również, jak dobierać narzędzia do obsługi programmaticu. Wyjaśnia różnice i szczegółowo opisuje jak działają elementy procesu reklamy programowanej:

 • DSP (Demand Side Platform) – platforma technologiczna dla reklamodawców, agencji i domów mediowych służąca do zakupu reklam w modelu automatycznym
 • DMP (Data Management Platform) – platforma technologiczna łącząca dane o zachowaniach
  użytkowników w internecie i dane socjo-demograficzne z danymi offline. Zobacz jak działa polska platforma DMP
 • SSP (Supply Side Platform lub Sell Side Platform) – platforma technologiczna dla wydawców służąca do sprzedaży reklam w modelu automatycznym

Raport „Droga do programmatic” omawia również modele kupowania powierzchni reklamowej (np. otwarta aukcja, aukcja tylko na zaproszenia) i opisuje jak w świecie programmatic myśleć o kampaniach w wielu kanałach i na wielu urządzeniach.

Dane w programmatic buying

Autorzy wyjaśniają w poradniku jak rozróżniać i uzyskiwać różne rodzaje danych o użytkownikach do kampanii programmatic:

 1. first party data – dane własne reklamodawcy o jego klientach (np. pochodzące z CRM-u, czyli systemu do zarządzania relacjami z klientami)
 2. second party data – dane o zachowaniach użytkowników serwisów internetowych, które wydawcy udostępniają reklamodawcom
 3. third party data – głęboko przetworzone dane o zachowaniach użytkowników internetu, uzyskane przez reklamodawców od innych dostawców (np. od platform DMP). Dane udostępniane są w formie profilów marketingowych ułatwiających reklamodawcom emisję reklam precyzyjnie kierowanych do konkretnych odbiorców

Programmatic mobile i wideo

Poradnik „Road to programmatic” porusza również zagadnienia:

 • programmatic mobilny: profilowanie odbiorców, geo-targetowanie, reklama natywna, wydajność śledzenia
 • programmatic wideo: gdzie odbiorcy spędzają czas, skuteczność powierzchni reklamowych i eliminacja powierzchni niepożądanych, kontrola częstotliwości emisji, targetowanie kampanii wg pory dnia i geograficznie
 • jakość reklamy programowanej: widoczność, ruch nie generowany przez użytkowników, bezpieczeństwo marki
 • jak budżety reklamowe przepływają przez ekosystem programmatic, od portfela reklamodawcy do portfela wydawcy

Opinie rynku o programmatic marketingu

Ostatni rozdział 80-stronicowej publikacji „Droga do Programmatic” IAB Europe zawiera skrócony raport z badań opinii branży reklamowej na temat automatycznego modelu zakupu reklam. Raport z badania powstał na podstawie ankiety wypełnionej przez 1000 przedstawicieli reklamodawców, agencji i domów mediowych oraz wydawców z Europy.

programmatic ankieta - priorytety

Programmatic w TOP 5 priorytetów agencji, wydawców i reklamodawców. Żródło: IAB Europe

Autorzy „Road to Programmatic” koncentrują się na omówieniu fragmentu wyników badania przeprowadzonego na dojrzałych rynkach programmatic: Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Prawie 3/4 badanych z dojrzałych rynków programmatic w Europie twierdzi, że blisko 40% ich przychodów z internetu pochodzi z handlu reklamą w modelu programmatic.

Pobierz raport za darmo

Pełne wyniki badania opinii wśród reklamodawców z całej Europy zostaną opublikowane do końca lipca przez IAB Europe.

IAB Europe Road to Programmatic White Paper – raport do pobrania ze strony internetowej IAB Europe (w języku angielskim).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *