Reklama natywna w mobile marketingu [PREZENTACJA, WIDEO]

Prognozy pokazują, że dynamiczny wzrost wydatków na content marketing w dużym stopniu dokona się w kanale mobilnym. Czy w Polsce obserwujemy taki trend już dzisiaj? Czy jest szansa, że dodatkowym źrodłem wzrostu będzie programmatic?

Na Kongresie Mobilnym 2015 w Warszawie dwaj eksperci z Netsprinta opowiedzieli o doświadczeniach z tworzenia produktów natywnych w obszarze reklamy mobilnej. Łukasz Ciechanek – dyrektor rozwoju sieci ContentStream i Przemysław Jurgiel-Żyła – dyrektor sieci wydawców w Netsprincie po raz pierwszy pokazali praktyczne przykłady takich kampanii. Obejrzyj wszystkie slajdy – na końcu artykułu. 

Użytkownicy są już gotowi na mobile

Ile jest smartfonów w Polsce

Dane dla Polski:

 • 60% użytkowników korzystających z telefonów komórkowych będzie użytkownikami smartfonów (prognoza na IV kwartał 2015)
 • 64% posiadaczy smartfonów nie wychodzi bez nich z domu
 • 28% użytkowników smartfonów wolałoby zrezygnować z telewizji, niż ze smartfona

Z kolei prognozy amerykańskie pokazują, że głównym źródłem przyrostu ruchu mobilnego już są smartfony, a ta tendencja zwielokrotni się w ciągu 2 lat.

Powierzchnia emisyjna w mobile szybko rośnie

Polscy wydawcy rozwijają kanał mobilny. W styczniu 2015 grupa Allegro przekroczyła magiczną liczbę miliarda odsłon na urządzeniach mobilnych. Kolejne wielkie grupy medialne – Wirtualna Polska i Onet-RASP – osiągnęły po 600 – 700 tys. odsłon mobilnych.

Wśród top 20 wydawców mobilnych w rankingu Megapanel PBI, odsłony z mobile stanowią średnio 18% wszystkich odsłon. U najbardziej aktywnych mobilnie wydawców (Grupa Gazeta.pl, Grupa Edipresse.pl, Grupa Marquard Media, Trojmiasto.pl) odsłony mobilne sięgają już 30% całego ruchu.

Marketerzy widzą potencjał w mobile marketingu

Reklama natywna w mobile - wzrost wydatków

Wzrost wydatków na mobilną reklamę natywną. Źródło: ContentStream

Ale stale się go uczą i przed nimi jeszcze sporo pracy. Aż 93% stron internetowych małych i średnich firm w Polsce jest nieprzyjaznych dla urządzeń mobilnych. Oznacza to, że klienci tych firm korzystając ze smartfona lub tabletu nie są w stanie komfortowo korzystać z firmowych serwisów internetowych: dotrzeć do oferty, zamówić produkt lub usługę.

Ale są też symptomy rozwoju reklamy mobilnej:

 • w ciągu roku budżety na reklamę mobilną w Polsce urosły o ponad 120% i przekroczyły 5% udziału w torcie całej reklamy internetowej
 • gwałtowny wzrost wydatków na mobilną reklamę natywną z miesiąca na miesiąc odnotowuje ContentStream – największa w Polsce sieć content marketingu, należąca do naszej firmy Netsprint. W październiku sieć emitowała tylko 80 kampanii mobilnych, a w marcu 2015 – już 300 aktywnych kampanii content marketingowych w kanale mobilnym. Udział mobile w kampaniach ContentStreamu sięga 50%

Mocne strony mobile

Zakupy mobilne

Zbieranie informacji przez mobile to wstęp do zakupów. Źródło: raport Our Mobile Planet: Polska

Zbieranie informacji przez mobile to wstęp do zakupów. Źródło: raport Our Mobile Planet: Polska

Poznaj pełne możliwości reklamy natywnej

Sprawdź
Zostaw nam swój e-mail, aby poznać szczegóły oferty
Dziękujemy. Nasz konsultant wkrótce się z Tobą skontaktuje i przedstawi kompleksową ofertę.

Największym plusem urządzeń mobilnych jest to, że są cały czas pod ręką (szczególnie smartfony). Daje to użytkownikom ogromne możliwości, a reklamodawcom stwarza nowe szanse do promocji biznesu.

 • 90% użytkowników smartfonów szuka informacji lokalnych
 • 90% z nich podejmuje później jakieś działanie (kontaktuje się z firmą, robi zakupy online, fizycznie odwiedza sklep lub punkt usługowy – w efekcie znalezienia informacji właśnie w smartfonie
 • 78% użytkowników smartfonów szuka za ich pomocą informacji o produkcje lub usłudze
 • 67% użytkowników smartfonów szuka informacji na komórkach po zobaczeniu reklamy

Zbieranie informacji przez mobile jest wstępem do zakupów. W 44% kończy się ono zakupami przez komputer, a w 35% – zakupami realizowanymi w sklepach stacjonarnych.

Reklama natywna w mobile marketingu – jak to działa

Zamiast odciągać i przeszkadzać internaucie w odbiorze treści, która właśnie go interesuje, reklamy natywne są wartościowym uzupełnieniem i rozwinięciem tego wątku – lub wątku, który był szczególnie ciekawy dla odbiorcy w ostatnim czasie.

SPRAWDŹ >> ofertę reklamy natywnej

Kampanie natywne w mobile można realizować m.in. z wykorzystaniem content marketingu, który sprawdza się na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika:

 1. na początku – aby zbudować potrzebę
 2. w środku – aby dostarczyć szczegółowych informacji i wiedzy
 3. w finale procesu zakupowego – aby podjąć decyzję

W mobilnym internecie jest do wykorzystania wiele form reklamy natywnej. Oto niektóre z nich:

 1. Moduły rekomendacji treści
 2. Linki natywne
 3. Artykuły eksperckie i sponsorowane
 4. Niestandardowe akcje
 5. Klasyczny rectangle
 6. Reklamy wideo
 7. Reklamy w e-commerce

Prezentacja Netsprinta – Kongres Mobilny 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *